Epic Games, Apple’a bir kez daha patladı: “Onlarla savaşacağız!”

Epic Games, yıllardır Apple tarafından zorunlu tutulan App Store’daki gelir paylaşımı ile ilgili ciddi bir mücadeleye girmiş durumda. İşte son gelişmeler.

Epic Games vs. Apple: Kim haklı?

Epic tarafından Apple’a açılan davanın düşmesi ve Fortnite’ın iOS‘a gelmesi, Epic Games Store’u hiç mi hiç sakinleştirmişe benzemiyor. Epic Games CEO’su, yaptığı açıklamayla ile Apple ile aralarındaki savaşın henüz bitmediğini doğruladı.

Aslında tüm süreç, Apple’ın Fortnite’ın App Store’a yüklenmesi sonrasında, Epic Games’in kendi oyun içi mağazasını oyuna entegre etmesine izin vermemesiyle başladı.

Apple, oyunu anında platformdan kaldırdı ve Epic Games’in yayınlı sözleşmesini de iptal etti. Epic Games, Apple’ın bu kararını mahkemeye taşısa da, mahkeme süreci sonunda Apple’ın kendi platformunda böyle bir işleme izin vermeme hakkı olduğu ve oyun içi mağazalardan komisyon alma insiyatifi olduğu yönünde karar çıktı.

Yukarıdaki haberimizden de görebileceğiniz üzere, Fortnite’ın en sonunda Apple’a satışlar üzerinden komisyon ödemek şartıyla App Store’a gelmiş olmasıyla sürecin durulduğu düşünülüyordu. Ancak görünen o ki, Epic Games cephesinin kini ve haksızlığa uğramışlık hissi geçmiş değil.

Epic, Apple’ın ‘keyfi ve engelleyici’ davrandığını cuma günü kamuoyuna duyurdu ve endişelerini Avrupa Komisyonu’na bildirdiğini açıkladı. Bunun üzerine Apple, oyun mağazasına geçici bir onay verdi ancak Epic’in gelecekteki bir güncellemede değişiklikler yapması gerektiğini belirterek ultimatom verdi.

Epic kurucusu ve CEO Tim Sweeney, sosyal medya hesabında olayın ‘absürd bir hal aldığını’ belirtti. Sweeney yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Apple şimdi gazetecilere bu onayın geçici olduğunu ve bir sonraki versiyonda satışa dair butonları değiştirmemizi talep ettiklerini söylüyor – bu da mağazamızı daha az standart ve kullanımı daha zor hale getirecek. Bununla savaşacağız!”

Peki sizler bu bitmek bilmeyen kavgada kimin tarafındasınız? Sizce kim haklı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x